Metropolitan Museum, kostium Chanel wydrukowany w 3-D

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Dawno, dawno temu legendarny kostium Chanel szyto. Dziś drukuje się go laserowo w 3-D. Zobaczyłam, podziwiałam. Nie udało mi się jednak zajrzeć pod spód, żeby sprawdzić, czy jest podszewka czy też nie. Bo jeśli nie ma, może uwierać.

Klasyczny proces wymagał szycia na maszynie, uplecenia ręcznie wełnianych wykończeń, wszycia niewidocznego łańcuszka, żeby kostium odpowiednio się układał. Ten piękny komplet dom mody Chanel produkuje z powodzeniem od lat sześćdziesiątych. Nosiła go Jackie Kennedy, nosi Kate Moss, pasuje do każdego stylu i epoki.

W 2015 roku Karl Lagerfeld, projektant Chanel, zaproponował kostium, który z daleka wygląda tak samo. W rzeczywistości został wydrukowany na drukarce trójwymiarowej i ma postać poliamidowej siatki. Żeby zatrzeć ślady, maluje się go ręcznie granatową, złotą oraz srebrną farbą w tweedowy trompe l’oeil. Na tym nie koniec. Wyszywa się ręcznie splecionymi sznurkami ze złotej, białej i granatowej wełny, metalu oraz jedwabiu. Na koniec naszywa się guziki z pozłacanego metalu i pereł.
W czarnej wersji kolorystycznej dodaje się jeszcze prawdziwe kryształy oraz syntetyczne cekiny, wczepiane na całej powierzchni siatki co dwa centymetry.

Nie koniecznie taka produkcja zajmuje mniej czasu, ale robi wielkie wrażenie. Te i inne przepiękne stroje oglądałam wczoraj w nowojorskim Metropolitan Museum of Art, w ramach wystawy Fashion in an age of Technology.

Ten pokaz slajdów wymaga włączonego JavaScript.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s