Czemu do Kelowny

Poznali się w Marsylii. Hania pochodziła z nadbałtyckiego Wejherowa a Staszek z Zakopanego. Jedno i drugie walczyło, Hania trafiła też do obozu koncentracyjnego. Koniec II Wojny Światowej, wszystkich zawieźli na południe. Entuzjazm, roztopiona czekolada, morze, miłość. Za zasługi Staszka dostali zaproszenie do Imperium Wielkiej Brytanii. Do Polski nie mogli wrócić. Wzięli mapę.

Szukali czegoś, co ukoi ich umęczone stresem dusze po wojnie. Nierównego terenu dla górala, orłów dla Hanki, miejsca inspirującego, z przyszłością. Wybrali Kanadę. British Columbia, Kelowna. Tu będą szczęśliwi. Góral architekt zbuduje dom, Hania po szkole rolniczej poradzi sobie z ogrodem. Urodzi trójkę dzieci, skończy kilka kierunków studiów. Staszek nie doczeka siedmiorga wnucząt.

Rok 2016. Rwiemy maliny w ogrodzie Hanki przy ich domu zbudowanym przez Staszka w 1973 roku. Na głowę spadają orzechy z drzewa, dzieci bawią się w basenie i chowają w przyczepie kempingowej. Wszędzie walają się zabawki należące do bandy prawnucząt. Pancakes z owocami za chwilę będą gotowe. W piwnicy nadal leży wojenna walizka Staszka z Afryki z góralskim strojem tanecznym. 10 akrów ogrodu z rzeką zamieniło się na działki z domkami. Niewielkie miasteczko wciąż się rozrasta, przyciągając młodych informatyków i technologów, wielbicieli natury oraz wina z doliny Okanaga. Mieszkańcy Kelowna wdrapują się na wzgórze z zapierającym dech w piersiach widokiem, odpoczywają na ławce Hanki i Staszka.

Wciąż zastanawiam się jak bardzo dobrze trzeba umieć czytać mapę, żeby znaleźć 7000 kilometrów od Polski miejsce o tak niezwykłej urodzie i potencjale na kolejne dziesięciolecia.

Skomentuj

Proszę zalogować się jedną z tych metod aby dodawać swoje komentarze:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s